пʼятницю 30 2022

 🍁 Привіт, жовтню!




🤔 Чому маєш таке ім'я?


🍁 Латинська назва оctober походить від числівника «octo» – «восьмий», оскільки за давньоримським календарем рік починався в березні.


🍁 У різні часи люди називали жовтень по-різному (відомо понад десяток синонімічних і діалектних назв), але прижилась і залишилася сучасна ностальгійна назва – жовтень (час жовтіння листя). Цю назву місяць має ще з часів Київської Русі.


🍁 Але здавна вживали й іншу його назву: «паздерник», тобто костриця, бо саме в жовтні розпочинають переробку льону й конопель: вони добре вимокли у воді, висохли під сонцем і на вітрах, тому саме в цей час їх починали м’яти на терницях (бительнях), які відділяють волокно від костриці (такий процес і називався паздерництвом). Білоруси теж іменують жовтень кастрічником, а паздерник – від слова «паздір» (костриця); цю назву залишили нам поляки (październik).


🍁 Ще називали «грязнем», адже дощі розмили дороги, 


🍁 а за велику кількість сірих днів місяць отримав назву «хмурень».. 


🍁А найчастіше звали місяць «весільником», тому що з Покрови починали справляти весілля.


🍁 "Зазимник" – бо перші заморозки починаються;                

🍁"листопадник" – бо з дерев і кущів починає опадати листя.


📚 За даними «Словника української мови» Бориса Грінченка, словом «жовтень» раніше позначали і дев'ятий місяць року, тепер званий вереснем.


🍁🍁🍁 Помилуймось осінніми краєвидами, сфотографуймо їх на пам’ять і себе на їхньому тлі, посидьмо на осонні, насолодімось природним, хоча й скупим, осіннім теплом. Зберімо букет із різнобарвного листя – хай він гріє нас узимку, нагадуючи приємну прогулянку з дітьми, коханим, із бабусею або подругою.



Немає коментарів:

Дописати коментар